Ankara’da yazın tadını parklarda çıkartın!

Ankara’da denizin olmaması, insanların yaz aylarında parklara rağbet göstermesine neden oluyor. Ankara’daki parklar deyince de akla Kuğulu park, Altınpark, Göksu Parkı, Mogan Parkı, Harikalar diyarı ve Keçiören evcil hayvanlar parkı geliyor.

Ankara’da denizin olmaması, insanların yaz aylarında parklara rağbet göstermesine neden oluyor. “Sahile inip bir deniz havası çekeyim” cümlesini kuramayan Ankara’nın sevdalılarını, parklardaki harika görüntülerler ve ciğerlerine çekeceği bol oksijenler bekliyor. Ankara’daki parklar deyince de akla Kuğulu park, Altınpark, Göksu Parkı, Mogan Parkı, Harikalar diyarı ve Keçiören evcil hayvanlar parkı geliyor. Hele ki Mogan, Göksu gibi geniş göletlerin çevresine konumlandırılmış mükemmel yapıtlar size kısmen de olsa bir deniz manzarası sunabiliyor.

Ankara parklar açısından oldukça gelişmiş bir ildir. Ankara’ya yeni gelmişseniz ya da günü birlik gezi için şehre ayak basmışsanız şüphesiz bu yazı sizin için harika bir rehber olacaktır. Hadi gelin yazın tadını çıkartabileceğiniz ve gittiğinizde hayran bir şekilde inceleyeceğiniz birbirinden güzel parklar arasında öncelikle bir duygusal gezinti yapalım. İçeriği okuduktan sonra hiç şüphemiz yok ki sizler fiziki gezintiye başlayacaksınız.

Ankara’nın simgesi Kuğulu Park

En güzel parklar listesi hazırlandığında Kuğulu parktan başlamamak ayıp olur. Dürüst olmak gerekirse diğer parklardan gösteriş açısından biraz geri kalıyor. Fakat öyle bir tarihi dokusu var ki… Ankara’da yaşayana her bir vatandaşın burada iç çektiği bir anısı vardır.

Kuğulu park ruhunuzu dinlendirmek açısından en önde gelen mekanlardan birisidir. Yaz aylarında biraz kalabalık olsa da gölün etrafında kendinize yer bulup, ortada yüzen kuğuları biraz gözlemlerseniz ne derdiniz kalır ne de kederiniz. Hani derler ya anlatılmaz yaşanır diye, gölün içindeki kuğuların insanlara verdiği huzuru tam da bu cümle özetliyor. Bu kuğular parka adını verecek kadar büyüleyici… Etrafında çok güzel kafeler ve çocukların oynayabileceği özel oyun alanları da bulunuyor. Ayrıca fiziki olarak Ankara’nın kalbinde yer aldığı ve Tunalı Hilmi’nin başında bulunduğu için parktan küçük bir kaçamak yapıp, şehrin kalbine akarak tempoya ayak uydurmanız yapacağınız mükemmel aktivitelerin başında yer alır.

Anıların mekânı; Gençlik parkı

Gençlik parkı Ankara’nın en eski parklarından birisidir. Tabi ki bu haliyle değil! Sonradan restore edilerek bambaşka bir hal aldı. Yukarıda bahsettiğimiz Kuğulu park gibi her Ankaralının anılarının dolup taştığı eşsiz bir mekân olma özelliğini taşıyor. Eskiden büyük bir göl, çevrede oturma alanları ve hemen yanı başında da dönme dolap, salıncak gibi eğlenceli oyuncaklardan oluşan bir lunapark bulunuyordu. Günümüzdeyse mutlaka gidilmesi gereken, eşsiz bir şaheser oldu.

Göksu parkı Ulus’ta yer alan ve 275.000 metre kare üzerine kurulan ve Ankara’nın tam ortasında yer alan park. Toplamda 6 tane farklı giriş kapısı bulunur. Tarihi 1936’lara kadar dayansa da en son 2007 yılında restore edildi. Her ne kadar yenilense de parkın içinde dev bir gölet ve Cumhuriyet anısı gibi tarihi dokulara dokunulmadan günümüze uygun bir yapıya büründü. Çevresinde oldukça fazla oturma alanları, tarihi ve devasa ağaçlar, dışında 25000 metrekare boyutundaki kocaman lunapark güzel gün geçirmeniz için kendisini ön plana çıkartan özellikler.

Ayrıca içinde yabancı turistlere rehberlik etmek için kurulan özel danışma ofisi, kadın dayanışma merkezi, nikah ve düğün salonları, gençlik ve kültür merkezi ve konser tiyatro alanı gibi kültürel özellikleri de barındırıyor.

Ankara deyince; Altınpark!

Altınpark her ne kadar Ankara denince akla gelen parkların en başlarında yer alsa da kuruluş alanı aslında bir Golf sahasıdır. 1977 kurulsa da 1985 yılında yapılan bir yarışmada birincilik elde edip Doğu Akdeniz ülkeleri arasında yılın parkı seçildi. O günden sonra da sürekli restore edilerek günümüze kadar ulaştı.

, 640 bin metrekarelik devasa boyutuyla hem Ankara hem de Türkiye’nin en büyük parklarının başında yer alıyor.  Parka girdiğiniz de yeşil ve mavinin buluşması mükemmeli bir görüntünün ortaya çıkmasına neden oluyor. İçindeki göl, çok sayıdaki oturma ve yürüyüş alanlarının dışında Bilim merkezi gibi önemli bir aktiviteyi içinde barındırıyor. Ayrıca Uluslararası alanlarda ödül almış kongre merkezi ve içinde kurulan fuarlar parka girdiğinizde farklı bir aktiviteye katılmanız için biçilmiş kaftan!

Tam bir aile parkı olma özelliğini taşıyan Altınpark’ da Çin lokantasından, İtalyan mutfağına kadar bin bir çeşide hitap eden cafe ve restoranların dışında at binme mekanlarından, go karta, maneji ve bitki evlerinden çarpışan arabalara kadar aradığınız her şeyi bulabilirsiniz.

altınpark ulaşım

Susuz gölünün evirilmiş hali; Göksu Parkı

Susuz gölü, Ankara’nın en eski doğal göletlerinden birisi. Çevresi biraz bataklık olsa da geçmişte yerel halk, buraya gelir balık tutar ve stres atardı. Kim derdi ki Susuz oralardan evirilerek, toplam 508 bin metrekarelik Göksu gibi bir şahesere dönüşsün…

Göksu Parkı, dönemin restore edilip bir tabiat harikasına dönüştürülmüş ilk park olarak öne çıkıyor. Sonradan Mogan, harikalar diyarı gibi büyük parklar kendisine eşlik etse de Ankaralı halkın gönlünde yeri her zaman ayrıdır.  Eryaman bölgesinde yer alan Göksu parkında neredeyse “yok yok” diyebiliriz. Her şey en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş. Göle yunuslarla girip tur atabilir, go-karta binip gaza sonuna kadar yüklenebilirsiniz. Çocuklar için içinde bulunan parkaları saymaya kalksanız zaten akşam olacaktır. Fakat Dağ kızağını atlamamanız gereken en önemli detay olarak ön plana çıkartalım. Ayrıca acıkırsanız kafe dışında çok sayıdaki restoran ve canlı müzikler de sizlere harika vakit geçirmeniz için eşlik edecektir.

Bir Masal Adası: Harikalar Diyarı

Harikalar diyarı da tıpkı susuz parkı gibi, Sincan’da bulunan bataklık bir göletti. Göksu Parkından sonra yapılan restorasyonla birlikte 771 bin metrekarelik görsel bir şölene dönüştü.

Harikalar diyarını diğer parkalardan ön plana çıkartan en büyük özelliği, ağırlıkla çocuklara hitap etmesi. Eğer küçük bir çocuğunuz varsa mutlaka gidip görmeniz gereken yerlerin başında yer alır. Bu şekilde anılmasının en büyük nedeni içinde yer alan için 25bin metrekare boyutundaki Masal Adası adasıdır. Masal adasında Red Kid, Daltonlar, Nasrettin Hoca ve sevimli hayalet Casper gibi çok sayıda karakter yer alıyor. Her ne kadar çocuklara hitap etse de yetişkin bireylerin de anılarına dokunmayı başarıyor. Etrafında resim çekilmeye çalışan çocukların dışında ebeveynleri de görmemiz bu tezimizin en büyük özelliği. Ayrıca hemen yanı başında Lunapark bulunur. Burada çarpışan arabalar, dönme dolap gibi birbirinden eğlenceli oyuncaklarla hoş vakit geçirebilirsiniz.

“Yetişkinler için bir şey yok mu?” derseniz, çok fazla detaydan söz edebiliriz. Masal adası çocuklara yönelik olsa da geniş yürüyüş alanları, su spor bölümü, mangal yakabileceğiniz mesire alanı dışında Deniz ürünleri lokantasından kebap alanlarına kadar ne ararsanız bulmanız mümkün. Avrupa’nın en büyük kentsel parklarından biri olsa Harikalar Diyarı, her yaz halka açık konserlere ev sahipliği yapmakla birlikte içerisinde düğün nikah salonuna kadar hemen her şeyi barındırmaktadır.

Mogan Parkı

Mogan parkı Ankara’nın Gölbaşı ilçesinde bulunan yaklaşık 645 bin metrakalik devasa bir restorasyon alanıdır. Gölbaşında bulunduğundan da anlayacağınız üzere, geniş doğal bir gölün etrafında düzenlenmiştir. İlçe de adını bu gölden alır.

Mogan parkında piknik yapmanın huzuru dışında birbirinden eğlenceli ortamlarda ailece keyifli anlar geçirebilirsiniz. Büyük bir bölümü açık alandan oluşan bu park çok sayıda kültürel faaliyete de ev sahipliği yapar. Gölbaşına adeta sahil kasabası görüntüsü veren Mogan Parkında tenis kortlarından, futbol sahasına; anfi tiyatrosundan gölün çevresine konumlandırılmış cafe ve restoranlara kadar hemen her şeyi bulabilirsiniz. Fakat parka gittiğinizde içerde bulunan fenere çıkıp 25 metre yükseklikten Ankara’nın eşsiz manzarasını izlemenizi özellikle tavsiye ederiz. Ücretsiz gezebileceğiniz bu parkta gölün etrafında başlayacağınız sabah kahvaltısı ve gölde bulunan tekneden yapacağınız müthiş bir tur harika bir güç geçirmenize vesile olur.

mogan parkı nasıl gidilir

Keçiören Evcil Hayvanlar parkı

Ankara’nın Keçiören ilçesinde yer alan bu park, geçişimizde kaydırakların bulunduğu oturma alanları ve cafelerin olduğu sıradan bir park görünümünde idi. Ta ki 1998 yılında yapılan en son restorasyonuna kadar. Yapılan son değişiklikle ismi değişti ve sevimli arkadaşlarımızın bulunduğu yem yeşil, harika bir alan oldu. Keçiören evcil hayvanlar parkında tam 90 çeşit canlıyla tanışmanız mümkün. Bu sevimli canlılar özellikle çocukların ilgisini çekse de hayvan seven her birey burada keyifli vakit geçirebilir. İçinde bulunan en ilgi çeken canlıları şu şekilde sıralayabiliriz,

 • Shetland midillisi
 • Eşekler
 • Lama
 • Kanguru
 • Devekuşu
 • Tek hörgüçlü deve,
 • Yerli koyun türleri
 • Ankara keçisi
 • Ceylan
 • Ankara Kedisi
 • Tavuk
 • Sülün
 • İguana
 • Taçlı turna
 • Ördekler
 • Flamingo
 • Çin kazı
 • Beyaz kuğu
 • Tavşan
 • Guinea pig
 • Hindi
 • Kınalı keklik
 • Tavus kuşu
 • Beç tavuğu
 • Papağanlar
 • Farklı türlerde ve cinslerde köpekler

Yukarıda saydıklarımız dışında içinde devasa bir akvaryum ve birbirinden farklı balık türleri yer almaktadır. 8 bin 574 metrekare üzerine kurulmuş bu parkta tabi ki yalnızca sevimli arkadaşlarımız yer almıyor. Park içinde çocukların oynayabileceği çok sayıda oyun alanı karşınıza çıkacaktır.  Yaklaşık 70 civarı kamelya şeklinde oturma ve piknik alanı yer alır. Özetle parkı yeşilin ve sevimli hayvanların dans ettiği harika bir alan olarak genelleyebiliriz.

Arama yap

Bizi Takip Edin

Ne yapmak istersiniz? Şehrin popüler yerlerine göz atın!